Sjaak Swart, Leo Beenhakker en Rolf Leeser waren maandag aanwezig bij de publicatie van het eerste exemplaar van de biografie van RInus Michels. “We staan hier met elkaar voor het raadsel van de mens Rinus Michels. Is dat met dit boek ontrafeld? Ik denk het niet”, zei Freek de Jonge.
“Hij was een feestbeest, een fantastische onderwijzer en een loyale vriend”, aldus De Jonge. “Toen hij gevraagd werd om Ajax te gaan trainen, is er iets gebeurd met de persoon Rinus Michels. Hij heeft zich vastgebeten in zijn taak. Hij maakte de keuze voor discipline en heeft zijn lijn heel consequent doorgetrokken richting het einddoel, de Europa Cup I.”
In het boek wordt met name verteld over ‘de totale Rinus Michels’. Een verwijzing naar de introductie van het totaalvoetbal, dat door vele kenners nog altijd aan hem wordt toegeschreven. Michels won als bondscoach van het Nederlands elftal in 1988 het Europees kampioenschap, tot op heden de enige prijs die Oranje ook wist te winnen.
<