
Virgil van Dijk kan terugkijken op een zwaar kalenderjaar. Zo kreeg de Oranje-international en Liverpool-mandekker flink wat kritiek te verduren. Het Algemeen Dagblad sprak met hem hierover.
“Kritiek hoort er gewoon bij” , zegt Van Dijk er zelf over. “En het is ook helemaal geen probleem als het terecht is. Maar daarin zit wel een beetje het verschil. Als voetballer weet je zelf heel goed wanneer je goed of slecht hebt gespeeld, dus óók of kritiek terecht is. Maar het komt ook voor dat opmerkingen vooral bedoeld zijn als effectbejag. Dat er dingen worden gezegd om het te kunnen zeggen.”
Veel kritiek ging over het leiderschap van Van Dijk, die desalniettemin toch werd benoemd tot aanvoerder van Liverpool. “Ja, natuurlijk voelde dat als een blijk van waardering en vertrouwen”, zegt hij. “Ook omdat de manager mij goed kent: in sommige periodes van het seizoen zien we elkaar vaker dan onze gezinnen. Als het om leiderschap gaat, hecht ik eerlijk gezegd vooral aan hoe mijn trainers of medespelers dat zien. Volgens mij kunnen zij dat het best beoordelen. Zelf geniet ik heel erg van die aanvoerdersrol. Ik houd ervan jonge jongens te helpen, om naar het grotere plaatje te kijken, om écht betrokken te zijn. Laatst was ik een tijdje bij een jeugdtoernooi van de Onder 9 en Onder 10 van Liverpool. De Onder 18 traint vaak vlak voor ons: dan probeer ik al op het complex te zijn. Ik ben niet alleen de aanvoerder van het team, maar van de hele club.”
“Het probleem is een beetje dat je als voetballer eigenlijk sowieso weinig van de kritiek kunt zeggen”, gaat hij verder. “Als je dat een keer wél doet, heb je de poppen meteen aan het dansen. Ik ben op zich iemand die bewust weinig leest, luistert of kijkt. Ik houd het niet in de gaten, kan me er ook goed van afsluiten. Maar via via krijg je toch veel mee, daar ontkom je niet aan. Als je dan niet in een lekkere flow zit en de resultaten vallen tegen… Het helpt niet, dat lijkt me logisch. Als kritiek hevig is en negatief, kun je er als sporter ook aan onderdoor gaan. De kunst is om daar goed mee om te gaan – en ik ben best wel blij met hoe dat, zeker de laatste maanden, is gegaan.”
<