Hij komt met een bom binnen bij Ajax: ‘Geen slap aftreksel van zijn vader’
Sportjournalist heeft zich lovend uitgelaten over Jordi Cruijff. Hij is namelijk onder de indruk van de daadkracht van de 52-jarige technische baas van Ajax. In zijn optiek trekt hij zich namelijk weinig aan van zijn collega Marijn Beuker.
‘Wie in Amsterdam dacht met een slap aftreksel van vader Johan te maken te hebben, heeft zich ernstig vergist in de 52-jarige zoon van de overleden Ajax- en Barcelona-legende’, begint hij zijn column in De Telegraaf.
Volgens Driessen heeft Cruijff iedereen bij de club meteen op scherp gezet. De technisch directeur zou zich daarbij niet veel aantrekken van directeur voetbal Marijn Beuker. ‘Cruijff neemt zijn collega-directeur niet serieus. Hij zal Beukers ’carrière’ in het topvoetbal met een valselijk opgepoetste cv en bonje met een handvol opgestapte wetenschappers bij Ajax zeker niet redden. Beuker stelde zich als pseudowetenschapper op en ondermijnde het wetenschappelijke werk van professionals met zelfuitgevoerde houtje-touwtje-onderzoekjes.’
Cruijff passeerde Beuker al bij de aanstelling van Oscar Garcia als trainer van Jong Ajax. Hij trekt de verantwoordelijkheid voor Ajax, Jong Ajax en Ajax onder 19 naar zich toe. ‘Of Beuker zich in de nieuwe machtsstructuur bij Ajax kan vinden, interesseert Cruijff niet’, stelt Driessen. ‘Hij kon Beuker op sommige vlakken goed gebruiken, maar verder… Het rotten van de vis begint bij de kop en daar grijpt Cruijff dus direct in.’
Driessen heeft begrip voor die opstelling, maar waarschuwt Ajax wel om de benodigde checks and balances in te bouwen. Doordat directeuren de laatste jaren de vrije hand kregen is de club immers ‘in een ongekende vrije val terechtgekomen’. ‘Waakzaamheid is dus geboden, zelfs als het een Cruijff betreft. De komst van een legertje Spanjaarden en het contract van statutair directeur Cruijff met een voor Ajax-begrippen recordsalaris van 850.000 euro en een totale bonussom van 750.000 euro wekken de eerste tekenen van argwaan op.’
‘In de geest van vader Johan Cruijff zou Jordi namelijk eerst oud-Ajacieden bij de club moeten betrekken. Verder zou hij genoegen moeten nemen met een laag basissalaris en grote bonussen bij topprestaties waar de club financieel beter van zou worden. Van dat gedachtengoed valt vooralsnog niets te bekennen’, besluit Driessen.
<