Hoe de Eredivisie geld verdient: tv‑rechten, sponsors en de strijd om meer
Een competitie met internationale uitstraling maar beperkte middelen
De Eredivisie staat internationaal bekend als een competitie die excelleert in jeugdontwikkeling en talentexport. Nederlandse clubs leveren structureel spelers af aan de grootste competities ter wereld, wat het imago van de competitie versterkt. Toch vertaalt die reputatie zich niet automatisch in grote commerciële deals. De Eredivisie blijft in financieel opzicht een middelgrote competitie, en dat vormt de kern van vrijwel elk strategisch debat binnen het Nederlandse voetbal: hoe vergroot je de inkomsten zonder de sportieve integriteit te verliezen?
De waarde van tv‑rechten: een structurele achterstand
Het huidige tv‑contract van de Eredivisie, ondergebracht bij ESPN, vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 75 miljoen euro per seizoen. Dat bedrag wordt verdeeld over de achttien clubs, waarbij de topclubs een groter aandeel ontvangen. Ter vergelijking: de Premier League verdeelt jaarlijks meer dan 3 miljard euro aan uitzendrechten. Dat verschil is zo groot dat het de sportieve verhoudingen in Europa structureel beïnvloedt. Nederlandse internationals vertrekken vroeg, clubs kunnen minder lang bouwen aan selecties en de financiële ruimte voor investeringen blijft beperkt.
De Eredivisie CV onderzoekt daarom nieuwe modellen voor rechtenverkoop. Een eigen streamingdienst, bredere internationale distributie en zelfs het aantrekken van een private investeerder worden besproken. In landen als Italië, Spanje en Portugal is dat model al verder ontwikkeld, waarbij investeringsfondsen een minderheidsbelang nemen in de commerciële exploitatie van de competitie. Voorstanders zien dit als een kans om de inkomstenstroom te vergroten; tegenstanders vrezen verlies van autonomie.
Sponsoring: van gokbedrijven naar nieuwe sectoren
Sponsoring vormt naast tv‑gelden de belangrijkste inkomstenbron voor clubs. Tot juli 2025 waren sponsoring door online casino in Nederland en sportwedsites prominent aanwezig op shirts en boarding. Sinds het verbod op dergelijke sponsoring moeten clubs op zoek naar alternatieve sectoren. Dat dwingt tot creativiteit, maar opent ook nieuwe deuren.
In de Premier League zien we dat fintech‑bedrijven zoals Revolut, Monzo en andere digitale banken steeds vaker shirts en stadionrechten kopen. De Nederlandse markt loopt daarin achter, maar de verwachting is dat vergelijkbare bedrijven ook hier kansen zien. Digitale banken, betaalplatforms en techbedrijven strijden om zichtbaarheid en marktaandeel, en voetbal blijft een van de meest effectieve marketingkanalen. Voor Eredivisieclubs kan dit een nieuwe, stabiele inkomstenstroom worden die de leegte na het gokverbod deels opvult.
De groeiende rol van stadionrechten en commerciële partnerships
Waar shirt- en rugsponsoring traditioneel de grootste commerciële deals waren, verschuift de aandacht steeds meer naar stadionrechten en bredere partnerships. In Nederland zijn stadionnaamrechten nog relatief beperkt, maar clubs onderzoeken deze optie steeds actiever. Voorbeelden uit het buitenland laten zien dat dit miljoenen per jaar kan opleveren, zeker wanneer een club een sterke regionale identiteit combineert met een modern commercieel profiel.
Daarnaast worden partnerships steeds breder ingestoken: niet alleen logo’s op shirts, maar gezamenlijke contentproductie, hospitality‑concepten, data‑samenwerkingen en maatschappelijke projecten. Clubs worden steeds meer mediabedrijven die waarde creëren via zichtbaarheid, bereik en merkactivatie.
De kloof tussen clubs: een structureel probleem
De discussie over geldverdeling binnen de Eredivisie is al jaren een gevoelig onderwerp. Een te grote kloof tussen de rijkste en armste clubs ondermijnt de sportieve aantrekkingskracht van de competitie. Waar Ajax, PSV en Feyenoord begrotingen hebben die richting de 150 miljoen euro gaan, moeten clubs als Go Ahead Eagles en FOrtuna Sittard het doen met ongeveer 14 miljoen. Dat verschil maakt het sportief bijna onmogelijk om structureel te concurreren.
Het gaat niet alleen om spelersbudgetten, maar ook om faciliteiten, scouting, jeugdopleiding en commerciële slagkracht. Een competitie waarin slechts drie clubs structureel kunnen investeren, verliest op termijn aantrekkingskracht voor fans, sponsors en internationale partners. Daarom pleiten verschillende clubs voor een eerlijkere verdeling van tv‑gelden en gezamenlijke commerciële exploitatie.
De strijd om meer: hoe de Eredivisie toekomstbestendig kan worden
De Eredivisie staat op een kruispunt. De competitie moet groeien om aantrekkelijk te blijven, maar kan dat alleen doen door gezamenlijk op te trekken. Dat betekent:
- investeren in internationale zichtbaarheid
- moderniseren van de rechtenverkoop
- nieuwe sponsorsectoren aantrekken
- stadionbeleving en hospitality verder professionaliseren
- de kloof tussen clubs verkleinen
De Nederlandse competitie heeft een sterke identiteit, een rijke historie en een bewezen talentmachine. Maar om financieel relevant te blijven in een steeds commerciëler voetbalecosysteem, moet de Eredivisie zichzelf opnieuw uitvinden. De strijd om meer inkomsten is geen luxe, maar een noodzaak om de sportieve toekomst veilig te stellen.
<