Het eerste elftal van Ajax boekt zeer grote successen op het moment maar daaronder zou het bergafwaarts gaan. Dit weet voormalig opleider Ruben Jongkind te melden. Hij was werkzaam bij de Amsterdammers van 2011 tm 2015. Hij was verantwoordelijk voor het jeugdbeleid.
“Het wordt zwaar. Volgend jaar blijven sommige spelers bij Ajax en heeft de club veel geld om te investeren in nieuwe spelers”, vertelt de voormalig voortrekker van ‘Plan-Cruijff’ aan de BBC. “Maar je hebt een solide jeugdopleiding van het hoogste niveau nodig om toptalenten te blijven produceren. Ik denk dat ze dat niet meer kunnen. De omgeving is ongelooflijk veranderd – het is nu een traditionele opleiding zoals alle andere in de wereld. Je moet iets compleet anders doen om het verschil te kunnen maken.”
Jongkind moet denken aan de periode in de jaren ’90 onder Louis van Gaal. Het ging toen even heel erg goed. “Ajax stak vervolgens veel geld in het stadion en de infrastructuur en implementeerde de filosofie van Van Gaal in de hele opleiding. De spirit van Cruijff was verdwenen. Toen ging het mis.”
“De mensen zullen nu zeggen: alles gaat goed voor Ajax. Maar ik zeg: Nee, het gaat niet goed, want Ajax doet weer de verkeerde dingen in de opleiding. Ze zijn hardleers”, vervolgt Jongkind zijn kritische relaas. “Als je nu kijkt naar de O14, O15 of O16, dan zie je dat maar één team kampioen gaat worden. Misschien twee. Gemiddeld staan ze vijfde of zesde in de competitie.”
<