De tuchtcommissie van de Turkse voetbalbond heeft maar liefst 149 scheidsrechters geschorst na een gokschandaal. Ze zouden namelijk weddenschappen hebben afgesloten op voetbalwedstrijden. En dat is verboden volgens de regels.
Zeven hoofdscheidsrechters en vijftien assistenten floten op het hoogste niveau in de Süper Lig. De PFDK, de disciplinaire commissie van de bond, maakte op vrijdag 31 oktober bekend dat deze groep schorsingen van acht tot twaalf maanden opgelegd krijgt. De zwaarste straffen zijn gereserveerd voor scheidsrechters bij wie de aard en omvang van de gokactiviteiten het ernstigst waren. Voor alle straffen is artikel 57 van het disciplinaire reglement toegepast.
Deze beslissing komt na een intern onderzoek waarin werd vastgesteld dat 152 van de 571 actieve scheidsrechters daadwerkelijk deelnamen aan gokactiviteiten. Daarbij is gekeken naar zowel het aantal geplaatste weddenschappen als de periodes waarin werd ingezet. In totaal werden 36 reguliere scheidsrechters en 94 assistenten gesanctioneerd. Ook achttien officials met de status van ‘assistent-topklasse’ ontvingen een schorsing.
“Meer dan tienduizend weddenschappen”
De Turkse voetbalbond TFF meldde dat tien arbiters meer dan tienduizend weddenschappen plaatsten. Eén scheidsrechter zette zelfs 18.227 keer in. Het is niet bekendgemaakt of deze weddenschappen ook op wedstrijden waren, die door de betreffende scheidsrechters zelf werden geleid.
Drie scheidsrechters blijven voorlopig onder onderzoek: Süper Lig-scheidsrechters Zorbay Küçük, Melih Kurt en Mertcan Tubay. Küçük stelt onschuldig te zijn en zegt slachtoffer te zijn van identiteitsfraude. Hij heeft hierover aangifte gedaan bij justitie. Volgens de TFF wordt ook zijn digitale gedrag verder onderzocht. De TFF werkt samen met de politie, het Openbaar Ministerie in Istanbul en financieel opsporingsbureau MASAK aan verdere vervolgstappen. Daarbij wordt gekeken of er strafbare feiten zijn gepleegd onder de Turkse wet 6222, die matchfixing en gokpraktijken in de sport strafbaar stelt.
<